Skip to main content

Academics & Cultural

2021 Photography Competition Winners

Awards Ceremony

Date: April 24, 2021

Location: Miami-Dade County Fair and Exposition

 

Judges Choice Award

Mia Sanchez - BridgePrep Academy of Village Green

 

Most Submissions in the Diversity Category

Southwood Middle School - Ms. Genevieve Artamendi

 

High Schools

Zoo Miami Category

  • 1st Place - Andres Perdomo

    Doral Academy Preparatory School

  • 2nd Place - Kaily De Leon

    Coral Reef Senior High School

  • 3rd Place - Sophia Bacallao

    Coral Reef Senior High School

Portraits Category

  • 1st Place - Sam Gelber

    Ransom Everglades School

  • 2nd Place - Camila Alomia

    Miami Arts Charter School

  • 3rd Place - Alejandra Saturno

    Doral Performing Arts and Entertainment Academy

Diversity Category

  • 1st Place - Samantha Pinedo

    Doral Academy Preparatory School

  • 2nd Place - Francesca Scovino

    Doral Performing Arts and Entertainment Academy

  • 3rd Place - Carlos Hernandez

    Coral Reef Senior High School

Night Category

  • 1st Place - Samantha Martinez

    Coral Reef Senior High School

  • 2nd Place - Dayanna Montoya

    Coral Reef Senior High School

  • 3rd Place - Gabriella Behar

    Doral Academy Preparatory School

Black & White Category

  • 1st Place - Lillian Shaleesh

    Miami Arts Charter

  • 2nd Place - Nino Ferrari-Mathis

    Miami Arts Charter School

  • 3rd Place - Gabriella Behar

    Doral Academy Preparatory School

Patterns In Our World Category

  • 1st Place - Victoria Escuer

    Doral Academy Performing Arts and Entertainment Academy

  • 2nd Place - Andres Perdomo

    Doral Academy Preparatory School

  • 3rd Place - Carlos Hernandez

    Coral Reef Senior High School


Thank you to our Sponsors

Middle Schools

Zoo Miami Category

  • 1st Place - Aubrey Rosenhaus

    Home schooled

  • 2nd Place - Victoria Stewart

    Southwood Middle School

  • 3rd Place - Bella Olson

    The Cushman School

Portraits Category

  • 1st Place - Sandra Gomez-Garcia

    BridgePrep Academy of Village Green

  • 2nd Place - Lexi Acevedo

    Miami Arts Charter School

  • 3rd Place - Matilde Gomez

    The Cushman School

Diversity Category

  • 1st Place - Bella Olson

    The Cushman School

  • 2nd Place - Ava Fleitas

    Southwood Middle School

  • 3rd Place - Brunella Balletta

    Southwood Middle School

Night Category

  • 1st Place - Jose Bernal

    Miami Arts Charter School

  • 2nd Place - Thoth Hernandez

    Miami Arts Charter School

  • 3rd Place - Aubrey Rosenhaus

    Home schooled

Black & White Category

  • 1st Place - Sebastian Garcia

    Miami Arts Charter School

  • 2nd Place - Lexi Acevedo

    Miami Arts Charter School

  • 3rd Place - Matilde Gomez

    The Cushman School

Patterns In Our World Category

  • 1st Place - Christian Fernandez

    BridgePrep Academy of Village Green

  • 2nd Place - Daniel Pasternak

    Miami Arts Charter School

  • 3rd Place - Valeria Baez

    BridgePrep Academy of Village Green


Past Winners

Chair: LeAnn Vazquez
Vice Chair: Lisa Albizu-Vazquez
photography@jrorangebowl.org

© 2021 Junior Orange Bowl

Powered by Firespring